Komín je nejdůležitějším prvkem k tomu, aby spotřebiče měli správný tah a díky tomu také správně fungovali.
Naše firma proto pracuje s komínovými systémy té nejlepší kvality, které samozřejmě také splňují nároky normy ČSN EN 1443 – Komíny-Všeobecné požadavky a ČSN 73 4201 – Komíny a kouřovody – Navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv.
ZDĚNÝ KOMÍN JE KLASICKÝM STAVEBNÍM PRVKEM
Stavěný je vždy od země a je pod ním potřeba připravit základ, díky jeho velké váze. Dříve se zděné komíny stavěli z ostře pálených cihel, kdežto dnes se používají již připravené komínové tvárnice s izolací a vnitřní vložkou, které Vám dokáží zajistit tu největší bezpečnost a nejlepší parametry. Jedná se tedy především o komínovou stavebnici z bloků z lehčeného betonu. V těchto blocích bývá dále izolace, povětšinou z minerální vaty a vnitřní komínová keramická nebo nerezová vložka.
STAVBA ZDĚNÉHO KOMÍNA
Stavba takového komínu většinou trvá okolo 2-3 dnů a je při ní nutné dodržet spoustu požadavků a norem.
Tyto komíny jsou stavěné vždy od země v patře, ve kterém bude umístěn také spotřebič. Díky jejich jejich vyšší váze je pro ně potřeba vždy připravit základ s dostatečnou pevností, na který se umístí. Komín se dále kotví v prostupech nebo ke krokvím pomocí krokvové objímky. Musí se přitom ovšem klást důraz na to, aby při kotvení byla zajištěna dilatace. Samozřejmostí je také dodržení odstupu komína od hořlavých konstrukcí, které vždy určuje výrobce u každého typu komína. Obecně zde ale platí pravidlo 50 milimetrů. V nadstřešní části komíny poté zpěvňujeme takzaným “zavětrováním”, což jsou vlastně armovací tyče v rozích komína.
Nadstřešní část komína je viditelná při pohledu na dům hned na první pohled. Nabízíme proto několik různých variant. Komín nad střechou tedy můžeme nechat třeba připravený jen pro omítku nebo pro zateplení, můžeme jej provést v cihličkovém provedení nebo designovém opláštění.
Nabízíme také různé komínové hlavy (krycí deska v horní části komína), které mohou být nerezové, plastové či betonové.
Pro zděné komíny příliš nedoporučujeme osazení komínové hlavice, stříšky či napoleona. Ideální řešení klasického zděného komína je nechat jeho ústí volné.
Pomocí zděného komína lze také ke spotřebiči přivádět spalovací vzduch z exteriéru.
Vedle komínového průduchu může být v komíně taktéž šachta, pomocí které se přivede ke spotřebiči vzduch pro spalování. Zděné komínové těleso také může být dokonce i víceprůduchové, takže je možné jej použít například i na dva různé spotřebiče.
Instalace nerezového komína je poměrně rychlá, což může možná budit dojem, že je také snadná.
Nenechte se ovšem zmást! Komín je nutné provést naprosto bezpečně. I když má komín v sobě izolaci, která sníží teplotu pláště a zabrání ochlazování spalin, tak je nezbytné stále dodržet odstupy komína od spalných konstrukcí. U nerezových komínů tyto nezbytné odstupy mohou být i větší, než bývá u zděných komínů. Velký důraz je také nutné klást na prostupy komína zdí a stropem – obzvlášť, pokud jsou tyto konstrukce spalné, jak tomu často bývá u nízkoenergetických a pasivních domů.
Napište nám a my se s Vámi spojíme telefonicky a domluvíme schůzku či Vám poradíme.
Stavba krbů, kamen a komínů na klíč.
Stavíme v Praze i po celé České republice.
Krby – Infinity | © Copyright 2021 | Patrikorsak.cz