fbpx

Stavba nerezových a zděných komínů Praha

Komín je velice důležitou součástí domu, proto je důležité nezanedbat jeho výběr. Pomůžeme Vám vybrat správný komín s ohledem na zamýšlený způsob vytapění, požadavky stavby a v neposlední řadě životnost.

Pomocí speciálního programu určeného k výpočtům komínových systémů Vám určíme vhodnou výšku komína a správný průměr.

Nerezové komíny se zpravidla volí do rekonstrukcí domů nebo do moderních domů, kde můžou fungovat i jako významný designový prvek. Volí se i tam, kde se na stavbu komína jednoduše zapomnělo, neboť nerezové komíny nepotřebují zděný základ. 

Zděné komíny mají zpravidla dlouhou životnost, srovnatelnou s životností stavby a jsou vysoce odolné vůči vnějším vlivům.

Nerezové komíny

Komín je nejdůležitějším prvkem k tomu, aby spotřebiče měli správný tah a díky tomu také správně fungovali.

Naše firma proto pracuje s komínovými systémy té nejlepší kvality, které samozřejmě také splňují nároky normy ČSN EN 1443 – Komíny-Všeobecné požadavky a ČSN 73 4201 – Komíny a kouřovody – Navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv. 

NEREZOVÉ KOMÍNY JSOU VELICE OBLÍBENÉ

Jejich největší výhodou je variabilita jejich použití – takovýto komín lze použít jako klasický komín, fasádní komín, lze na něm při dodržení požadavků normy udělat úskok, či je možné jej v technicky odůvodnitelných případech použít jako svislý kouřovod s funkcí komína (tzv. americký komín).

Nerezové komíny se stávají stále více oblíbeným moderním systémem spalinových cest, který je vhodný do interiérů i exteriéru. V obou případech může také sloužit jako designový prvek domu nebo být jednoduše obestavený a schovaný.

Nerezové komíny jsou třísložkové systémy, které se používají v novostavbách, ale také u rekonstrukcí, díky svým skoro neomezeným možnostem. Takové komínové těleso se skládá z vnitřní nerezové (může být ovšem i keramická) vložky, izolace a vnějšího pláště.

Izolace se používá u většiny výrobců v síle buď 25 mm nebo 50 mm. Vnější plášť může být v nerezovém, černém nebo třeba i jiném barevném provedení, takže je možné komín krásně sladit s Vaším interiérem nebo s celým domem.

Jednotlivé díly se k sobě klasicky pojí pomocí spojovacích spon, ale pokud má komín být pohledový a má být začleněn do designu interiéru, je možné využít také bezsponovou variantu spojů.

Nerezový systém lze použít jako klasický komín s účinnou a neúčinnou výškou a sopouchem, který je stavěný od země a nebo je kotvený do zdi při jeho venkovní variantě. Stejně, jako u zděných komínů by zmíněná účinná výška měla ovšem být minimálně 5 metrů.

Zděné komíny

Komín je nejdůležitějším prvkem k tomu, aby spotřebiče měli správný tah a díky tomu také správně fungovali.

Naše firma proto pracuje s komínovými systémy té nejlepší kvality, které samozřejmě také splňují nároky normy ČSN EN 1443 – Komíny-Všeobecné požadavky a ČSN 73 4201 – Komíny a kouřovody – Navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv. 

ZDĚNÝ KOMÍN JE KLASICKÝM STAVEBNÍM PRVKEM

Stavěný je vždy od země a je pod ním potřeba připravit základ, díky jeho velké váze. Dříve se zděné komíny stavěli z ostře pálených cihel, kdežto dnes se používají již připravené komínové tvárnice s izolací a vnitřní vložkou, které Vám dokáží zajistit tu největší bezpečnost a nejlepší parametry.  Jedná se tedy především o komínovou stavebnici z bloků z lehčeného betonu. V těchto blocích bývá dále izolace, povětšinou z minerální vaty a vnitřní komínová keramická nebo nerezová vložka.

STAVBA ZDĚNÉHO KOMÍNA

Stavba takového komínu většinou trvá okolo 2-3 dnů a je při ní nutné dodržet spoustu požadavků a norem.

Tyto komíny jsou stavěné vždy od země v patře, ve kterém bude umístěn také spotřebič. Díky jejich jejich vyšší váze je pro ně potřeba vždy připravit základ s dostatečnou pevností, na který se umístí. Komín se dále kotví v prostupech nebo ke krokvím pomocí krokvové objímky. Musí se přitom ovšem klást důraz na to, aby při kotvení byla zajištěna dilatace. Samozřejmostí je také dodržení odstupu komína od hořlavých konstrukcí, které vždy určuje výrobce u každého typu komína. Obecně zde ale platí pravidlo 50 milimetrů. V nadstřešní části komíny poté zpěvňujeme takzaným “zavětrováním”, což jsou vlastně armovací tyče v rozích komína.

Nadstřešní část komína je viditelná při pohledu na dům hned na první pohled. Nabízíme proto několik různých variant. Komín nad střechou tedy můžeme nechat třeba připravený jen pro omítku nebo pro zateplení, můžeme jej provést v cihličkovém provedení nebo designovém opláštění.

 

Nabízíme také různé komínové hlavy (krycí deska v horní části komína), které mohou být nerezové, plastové či betonové.

Pro zděné komíny příliš nedoporučujeme osazení komínové hlavice, stříšky či napoleona. Ideální řešení klasického zděného komína je nechat jeho ústí volné.

Pomocí zděného komína lze také ke spotřebiči přivádět spalovací vzduch z exteriéru.

Vedle komínového průduchu může být v komíně taktéž šachta, pomocí které se přivede ke spotřebiči vzduch pro spalování. Zděné komínové těleso také může být dokonce i víceprůduchové, takže je možné jej použít například i na dva různé spotřebiče.

Instalace nerezového komína je poměrně rychlá, což může možná budit dojem, že je také snadná.

Nenechte se ovšem zmást! Komín je nutné provést naprosto bezpečně. I když má komín v sobě izolaci, která sníží teplotu pláště a zabrání ochlazování spalin, tak je nezbytné stále dodržet odstupy komína od spalných konstrukcí. U nerezových komínů tyto nezbytné odstupy mohou být i větší, než bývá u zděných komínů. Velký důraz je také nutné klást na prostupy komína zdí a stropem – obzvlášť, pokud jsou tyto konstrukce spalné, jak tomu často bývá u nízkoenergetických a pasivních domů.

Nerez komín

Zděný komín 

Kontaktujte nás pro více informací

Nezávazná poptávka krbu

Napište nám a my se s Vámi spojíme telefonicky a domluvíme schůzku či Vám poradíme.

Stavba krbů, kamen a komínů na klíč.

Stavíme v Praze i v celé České republice.

Odesláním souhlasím se zpracováním údajů z formuláře za účelem zpracování a vyřízení nezávazné nabídky.

Odesláním souhlasím se zpracováním údajů z formuláře za účelem zpracování a vyřízení nezávazné nabídky.

Krby – Infinity  | © Copyright 2021 | Patrikorsak.cz