fbpx

Pozor, komín!

Abychom mohli mít krb či kamna, která fungují opravdu správně, je kromě jejich správného výběru nezbytně nutné mít také dobrý komín, jenž je pro jejich správnou činnost naprosto zásadní.

Ne nadarmo se říká, že komín je srdcem celého domu.

Kromě toho, že musí splňovat všechny tahové požadavky, musí být také naprosto bezpečný. Na komínu se opravdu nevyplácí šetřit. Je nutné pořídit jej z kvalitních a certifikovaných materiálů, u kterých je zaručená jejich dlouhá životnost a bezpečnost.

Komín je nutné také správně nadimenzovat. Pokud bude příliš krátký nebo naopak příliš dlouhý nebude mít správný tah. To samé platí také o jeho průměru.

Komín může být buď zděný nebo nerezový.

Zděný komín je klasickým stavebním prvkem. Stavěný je vždy od země a je pod ním potřeba připravit základ, díky jeho velké váze. Dříve se zděné komíny stavěli z ostře pálených cihel, kdežto dnes se používají již připravené komínové tvárnice s izolací a vnitřní vložkou, které Vám dokáží zajistit tu největší bezpečnost a nejlepší parametry.

Další variantou je komín nerezový. Zde je největší výhodou variabilita jeho použití – takovýto komín lze použít jako klasický komín, fasádní komín, lze na něm při dodržení požadavků normy udělat úskok, či je možné jej v technicky odůvodnitelných případech použít jako svislý kouřovod s funkcí komína (tzv. americký komín).

Často se také setkáváme s rekonstrukcemi starých komínů.

Dle normy je i dnes možné v některých případech (chatky či dočasné objekty) používat jednovrstvý komín. Je zde ovšem naprosto nezbytné u takového komínu udělat minimálně zkoušku těsnosti, abychom si byli opravdu jisti, že je jeho použití opravdu bezpečné. V mnoha případech je lepší starý komín vyvložkovat, což zlepší nejen těsnost a tím tedy bezpečnost, ale také tahové podmínky.

A jak komín vlastně funguje?

Je to poměrně jednoduché. Základem funkce je komínový tah, který se vytváří pomocí rozdílu teplot. Teplý vzduch má vždy nižší hustotu než vzduch studený, čímž jej studený vzduch vytlačuje nahoru.

Výběrem a instalací správného komína ale ještě vše nekončí. Na zhotovený komín a připojený spotřebič je potřeba zajistit také revizi, která potvrdí, že vše je provedeno v pořádku a dle platných norem.

Revize se provádí jednou po zhotovení celé spalinové cesty.

Dále je třeba každý rok provést čištění a kontrolu komína, při které byste měli obdržet také kontrolní zprávu.

Nevíte si stále rady? Žádný problém!

Neváhejte se na nás obrátit o radu nebo rovnou o návrh vhodného celkového řešení. Postavíme Vám takový komín, který bude opravdu funkční a bezpečný a na který Vám poté budeme také schopni zajistit i revizi.

Krby – Infinity  | © Copyright 2021 | Patrikorsak.cz