fbpx

Umístění Krbu – jaký je nejvhodnější krb do vašeho domu

Aktuální nabídka krbu a kamen na našem trhu je opravdu veliká a leckdy může uživateli zamotat hlavu. Potřebuji krb interiérový zabudovaný nebo volně stojící do prostoru? A co když mám dřevostavbu? Můžu si krb postavit kdekoliv?

Při výběru krbu se musíme zamyslet nad více aspekty. Mám komín? Mám dostatečně velkou místnost? Chci topit dřevem či jiným palivem?

V první řadě je samozřejmostí komín. Pokud se jedná o starší dům, místo komínu je dáno, pokud se jedná o novostavbu, s ohledem na technickou realizaci domu si v podstatě můžeme vybrat, kde bude komín stát. Dalším aspektem je, o jaký typ komínu se jedná, jaká je jeho výška a účinná výška komínu.

Krb či kamna je vhodné umístit do místnosti, která má minimálně 12 m2. S ohledem na velikost prostoru je důležité vybrat vhodný výkon spotřebiče, aby dobře a správně fungoval, místnost nepřetápěl a z toho důvodu se neničil.

Krb můžeme umístit do prostoru, pokud máme vhodně umístěný komín a tímto tak opticky místnost rozdělit. V takovém případě je vhodnou variantou průhledový či rohový krb nebo můžeme zvolit designová závěsná kamna např. značky Focus či volně stojící otočná kamna např. značky Ambifire. 

Pokud máme komín v blízkosti stěny či vyveden po fasádě, volíme umístění krbu vedle či před komínem. Realizace krbu nezabere tolik místa jako v prostoru. Důležité je také myslet na spalovací vzduch. Mějte stále na paměti, že k optimálnímu fungování krbu je zapotřebí dostatek vzduchu, který by měl být přiveden z venku či jiných prostor.

Pokud máte dřevostavbu, také nemusíte zoufat. Krb ve dřevostavbě je důležité správně odizolovat od hořlavých konstrukcí a opět myslet na externí přívod vzduchu, který je v nízkoenergetických a pasivních domech ještě důležitější.

Díky velice jednoduchému ovládání se stále více těší oblibě moderní plynové krbové vložky. U těchto spotřebičů je důležité vědět, že typ komínového systému je jiný než u spotřebičů na dřevo. Jde o tzv. koncentrické komíny, které splňují jak funkci odtahu, tak i přívodu vzduchu pro spalování. Další důležitou věcí je přivedení plynu a u některých modelů i přivedení elektřiny ke spotřebiči. Užívání je pro majitele plynového krbu pohodlnější, nepotřebuje mít připravené zásoby dřeva, ale stačí mu mít přiveden plyn. Proto se tyto spotřebiče stávají velice oblíbenými např. v bytových jednotkách.

S těmito a dalšími otázkami Vám velice rádi poradíme. Neváhejte a obraťte se na nás při výběru krbu, kamen, či komínu. Vymyslíme pro Vás přesně takové řešení, které bude maximálně vyhovovat Vašim požadavkům, bude funkční a zároveň designové a Vám na míru.

Moderní realizace krbové vložky značky Bodart and Gonay.

Krby – Infinity  | © Copyright 2021 | Patrikorsak.cz